0552 428 61 54Ortak Sağlık Güvenlik Birimi


ISO/TS 16949 Kalite Yönetim Sistem Altyapısı Kurulum ve Belgelendirme Danışmanlığı

ISO/TS 16949 Kalite Yönetim Sistemi Standardı otomotiv sektöründe hizmet veren kurumların bu sektörde faaliyetlerine devam edebilmesi için bir zorunluluk haline gelmiştir.

ISO 9001 standardına ilave olarak otomotiv sektörünün dinamikleri gereği ek şartlar içeren bu standart, parça üreten tüm kuruluşlar için uygulanmaktadır.

Standardın şartlarını uygulanması sonucu kurumlar için genel olarak büyüme, karlılık ve kurumsal altyapının gelişmesi anlamına gelen bu sistemin altyapısının kurulumu uzun ve destek olmadan yürütülmesi zor bir yoldur.

Bu kapsamda en hızlı ve en ucuz yol, profesyonel danışmanlık desteği alınarak yürütülen yol olacaktır.

ISO/TS 16949 Kalite Yönetim Sistem altyapısının kurulması danışmanlık hizmeti ilgili kurumun Batu danışmanları tarafından ön incelemesi ile başlar.

Ön inceleme sonucu kuruma özel bir proje hazırlanır. Hazırlanan projenin kurum tarafından kabulü sonrası başlayan danışmanlık ziyaretleri kurum çalışanlarının eğitimi ve standardın gerektirdiği altyapıların adım adım kurulumu ile devam eder.

Yerinde gerçekleştirilen periyodik ziyaretler sonucunda kurumun sistemi belgelendirme için hazır hale geldiğinde, belgelendirme denetimi öncesi batu danışmanları tarafından sistem denetimi gerçekleştirilir.

Sistem denetimi ile standardın şartlarına uygunluğu vegelişime açık alanları belirlenir. Belirlenen gelişim noktaları tamamlandıktan sonra kurumun sisteminin bağımsız belgelendirme kurumları tarafından denetlettirilmesi ve belgelendirilmesi sağlanır.

Yukarı